Коли виникає апатія до всього – що робити

Якщо спробувати сформулювати загальну причину, чому виникає апатія, швидше за все, це буде страх негативного розвитку подій. Таке деструктивне переконання щодо свого майбутнього може бути наслідком попереднього досвіду або програм раннього дитинства, через які поразка чи програш сприймаються як найбільш логічний розвиток подій, а ймовірність успіху здається мізерною. У стані апатії ваш розум ніби говорить: «Якщо я спробую, я можу потерпіти невдачу, тому краще я навіть не буду намагатися».

Нейроплант-Коли виникає апатія до всього – що робити

Як боротися з апатією

Є безліч практик і порад, які допомагають боротися з апатією, але пам’ятайте: вам буде вкрай складно їх реалізувати, якщо не докласти зусиль, щоб змінити власний образ думок. В незалежності від початкової причиною втрати мотивації, саме ваш нинішній погляд на речі не дозволяє вам рухатися далі. Отже, ваше завдання – сфокусуватися на тому, щоб відкоригувати спосіб мислення, аніж кидати всі сили на боротьбу з обставинами.

Пам’ятайте, якщо ваше моральне виснаження триває нескінченно, це може мати серйозні наслідки. Ви не можете жити повноцінним життям, бути щасливим, коли відчуваєте апатію до всього та відсутність бажання добиватися своїх цілей. Крім цього, тривала бездіяльність негативно впливає на самооцінку і може викликати відчуття власної непотрібності, почуття провини або сорому.

Ось деякі варіанти дій, які можуть допомогти позбавитися від апатії:

Згадайте ситуації, коли ви відчували себе щасливим.

Які заняття чи хобі надихали вас і змушували радіти? Малювання, танці, спорт. Можливо, зустрічі з друзями або сімейні застілля. Це може бути навіть якесь дитяче захоплення, що здається на перший погляд недоречним, примха.

І хоча в апатичному стані ці заняття можуть не викликати відразу колишніх емоцій, будь-яке з них може стати стимулом – пробудити в душі забуту радість і дозволити нарешті вирватися з полону апатії.

Спробуйте визначити причину вашої апатії.

Можливо, зараз ви боїтеся невдачі або не вірите в успіх тому, що раніше поставили на собі клеймо ледачого людини з відсутністю мотивації і нездатністю досягати мети. Тоді спробуйте відкласти свої негативні стереотипи та оцінити ситуацію нейтрально.

Оскільки апатія виходить головним чином із особистого сприйняття, спробуйте подивитися на себе та на ситуацію по-новому. Дозвольте собі поставитися більш поблажливо до своїх недоліків або минулих помилок.

Нейроплант-Як боротися з апатією

Перейдіть від бездіяльності до рішень.

Шукайте варіанти: складіть список дій, які могли б зрушити з місця вашу емоційу бездіяльність. Що з цього можна зробити прямо зараз? Розпишіть хоча б декілька перших кроків, зробивши які ви зможете витягнути себе із заціпеніння, в якому опинилися.

Очевидно, що певні обставини, які все відбулися, вам змінити не під силу – так докладіть зусиль, щоб прийняти ці обставини, подолати їх і рухатися далі. Основне завдання полягає в тому, щоби позбутися від того набору стереотипів і страхів, через які ви впали в цей стан «анабіозу».

Зосередьтеся на цілі, яку ви зможете досягти зараз.

Це може бути довільний вибір серед кількох нереалізованих мрій, які, здавалося, давно залишені в минулому, або ви можете визначити нову мету з урахуванням своїх теперішніх інтересів і вподобань. Виберіть щось, адже першочергово зараз – переключити увагу та повернутися до життя.

Не слід обирати дуже складну задачу, одна тільки думка про яку змушує вас відчувати себе пригніченим. В стані апатії варто бути обережним з новими глобальними проектами – краще виберати щось просте. До того ж, завдання завжди можна розділити на більш дрібні частини, які легше реалізувати.

Внесіть щось нове у своє життя.

Одноманітність і звичка рано чи пізно стають нудними – знайдіть спосіб вирватися з рутини.

Знайомтеся з новими людьми, шукайте нові захоплення. Змініть свій режим – час сну, заняття спортом. Внесіть зміни в свій раціон, спробуйте нові страви або поєднання продуктів. Організуйте подорож або просто виїзд на природу. Можливо, варто опанувати додаткову сферу діяльності, піти на курси іноземної мови, вивчити щось нове.

Незалежно від того, що може дати вам мотивацію рухатися далі, воно компенсує витрачені зусилля.

Проконсультуйтесь із фахівцем.

Якщо після проведеної над собою роботи ви все ще не можете позбутися від апатії, можливо, ваш стан більш серйозний, і мова йде вже про клінічну депресію, і тоді краще довірити діагностику професіоналу. Самостійно, дійсно, можна зробити дуже багато, щоб подолати апатію, але в разі серйозного розладу (депресивні стани, невроз), саме участь досвідченого фахівця дозволить краще зрозуміти динаміку та визначити найбільш підходящі методи лікування.

Джерела інформації:

Великий тлумачний словник термінів психіатрії (Жмуров В.А. Большой толковый словарь терминов психиатрии, 2-е изд., 2012 г.)

https://www.webmd.com

https://www.nhs.uk

https://www.mayoclinic.org