Методи лікування депресії

Поганий настрій, що майже не змінюється з для в день, знижена активність і нездатності радіти й отримувати задоволення – основні показники, які можуть свідчити про наявність у людини

депресивного розладу.

Є також безліч додаткових симптомів, які часто є наслідком змін настрою та активності.

За відсутності своєчасного лікування тривала депресія може призвести до неврозу та інших серйозних захворювань, до спроби суїциду, відчуження від оточуючих або розпаду сім’ї. Тому дуже важливо вчасно ідентифікувати симптоми та з’ясувати вид депресії, а також підібрати оптимальне для конкретного випадку лікування. Для первинної діагностики психоаналітик може використовувати спеціальний тест на депресію, що був створений під керівництвом ВООЗ.

Нейроплант-Методи лікування депресії

Залежно від кількості і тяжкості присутніх симптомів депресія класифікується як легка, помірна або важка. Як у випадку з більшістю психологічних розладів,

лікування депресії вимагає комплексного підходу.

Основними напрямками в боротьбі з депресивним розладом є

фармакотерапія

та

психотерапія.

Таблетки від депресії

Антидепресанти

– це ліки, які застосовуються для лікування депресії. Вони можуть допомогти поліпшити те, як ваш мозок використовує хімічні передавачі серотонін і норадреналін, що регулюють настрій і реакцію на стрес.

Існує кілька типів антидепресантів, і оптимальний вибір буде залежати від індивідуальних симптомів, складності протікання захворювання та супутніх факторів і подій, які могли стати причиною депресії.

Для лікування легкої і помірної депресії можуть застосовуватися лікарські препарати рослинного походження, наприклад, на основі

екстракту звіробою.

Істотною перевагою звіробою по відношенню до більшості традиційних антидепресантів є краща переносимість і безпека для організму.? Однак обов’язково враховуйте взаємодію препаратів, якщо ви також приймаєте традиційні антидепресанти або інші ліки.

Під час проходження лікування важливо пам’ятати, що для досягнення видимих поліпшень потрібен час, зазвичай не менше кількох тижнів. Навіть коли препарат вже починає діяти, всі симптоми депресії не зникають одноразово. Найчастіше першими поліпшуються сон і апетит, а також йдуть підвищена стомлюваність і проблеми з концентрацією. Пригніченість, туга, поганий настрій та апатія відступають, як правило, пізніше.

У разі тяжкої депресії може знадобитися лікування протягом більш тривалого часу. І пам’ятайте, що навіть при настанні видимих поліпшень необхідно дотримуватися курсу прийому ліків, адже якщо відмовитися від них занадто рано, депресія може повернутися знову.

Психотерапія у боротьбі з депресією

Нейроплант-Психотерапія у боротьбі з депресією

Психотерапія

– це загальний термін щодо лікування депресії. Терапія передбачає регулярні зустрічі з фахівцем у галузі психічного здоров’я з метою обговорення вашого стану, пов’язаних із ним проблем і можливих способів цей стан подолати.

Ефективними для лікування депресії можуть бути різні типи психотерапії, і більшість фахівців використовують поєднанням методик, в залежності від особливостей кожного випадку. Найбільш поширеними типами психотерапії є:

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)

Виявляючи разом із пацієнтом глибинні причини виникнення тривоги і підсвідомих негативних установок, фахівець допомагає поступово позбутися від цих руйнівних переконань і замінити їх здоровими, позитивними. Усвідомлено контролюючи своє мислення і обмежуючи негативні очікування, ви можете поліпшити свій емоційний стан, позбутися від неадекватних поведінкових реакцій і знайти новий погляд на себе та світ навколо. Для найбільшого успіху, однак, методи КПТ вимагають належної участі і залученості самого пацієнта як під час сеансів, так і під час виконання «домашніх завдань».

Міжособистісна (интерперсональная) психотерапія (ІПТ)

Метод націлений на те, щоб допомогти людині пропрацювати міжособистісні відносини, а саме усунути проблеми у взаємодії з іншими людьми, що виникли через важку втрати, конфлікт або зміну соціальної ролі (наприклад, розлучення або вихід на пенсію). Разом зі спеціалістом із психічного здоров’я відбувається аналіз і опрацювання деструктивних почуттів до себе, до інших людей та свого життя в цілому, які викликають депресію або можуть її погіршити. Під час міжособистісної терапії йде фокус на соціальну адаптацію, тобто на зміну сприйняття і поведінки з метою поліпшити і полегшити ваше спілкування з оточуючими.

У більшості випадків,

максимальний ефект при лікуванні депресії дає комбінація лікарських препаратів і психотерапії.

Однак, при легких і помірних розладах допомогти поліпшити ваш настрій може і внесення певних коригувань у спосіб життя і повсякденну діяльність.

Зміни способу життя

Навіть якщо спочатку і ця діяльність не приносить задоволення або здається безглуздою, вона може полегшити ваш стан під час лікування депресії. Ось кілька рекомендацій:

  • Намагайтеся підтримувати фізичну активність, тренування, піші або велосипедні прогулянки.
  • Ставте собі реалістичні цілі і по можливості розбивайте їх на більш дрібні завдання.
  • Відкладіть прийняття важливих рішень, як, наприклад, одруження або розлучення, зміна роботи або місця проживання, до моменту, поки ви не відчуєте себе краще.
  • Якщо серед переліку ваших симптомів депресії немає безсоння, постарайтеся відпочивати вночі не менше шести годин.
  • Підтримуйте здорову дієту, обмежте вживання цукру, включіть в раціон вітаміни.

Життя в стані депресії може здаватися нереально складним, тому по можливості створіть навколо себе коло підтримки. Постарайтеся не ізолювати себе, а проводити більше часу в компанії, з близькими друзями або родичами. Не відкидайте допомогу – як вашого оточення, так і фахівця з психічного здоров’я, якщо в його залученні є реальна необхідність.

¹ Краща переносимість екстракту звіробою WS®5570 у порівнянні з лікуванням СІЗЗС: повторний аналіз даних із контрольованих клінічних випробувань при гострій депресії Siegfried Kaspera, Markus Gastparb, Hans-Juergen Mo¨ llerc, Walter E. Mu¨ llerd, Hans-Peter Volze, Angelika Dienelf and Meinhard Kieserg. Переносимість екстракту звіробою WS®5570 у порівнянні з СІЗЗС Kasper et al.2010.

Джерела інформації:

Велика медична енциклопедія (Большая медицинская энциклопедия, 3-е изд.)

Великий тлумачний словник термінів психіатрії (Жмуров В.А. Большой толковый словарь терминов психиатрии, 2-е изд., 2012 г.)

Депресивні розлади у загальній лікарській практиці, навчальний посібник (Попов В.В., Трохова М.В., Новикова И.А.
Депрессивные расстройства в общей врачебной практике, 2017 г.)

https://www.mayoclinic.org

https://www.medicinenet.com

https://www.nhs.uk

https://www.webmd.com