Види депресії – як їх розпізнати

Коли заходить мова про депресію, в уявленні багатьох людей вона буває лише двох видів: клінічна депресія – під цим, як правило, мають на увазі гострий стан, що вимагає термінового лікування із застосуванням відповідних медикаментів, або «звичайна» – з такою депресією може зіткнутися будь-яка людина і так само в стані її самостійно подолати. Насправді, люди часто використовують медичний термін

«депресія»

для загального опису періоду поганого настрою, апатії або стресу, пов’язаного з неприємностями на роботі, труднощами в сім’ї або невдачею.

Що таке клінічна депресія

Для фахівця в галузі психічного здоров’я депресія – це захворювання, яке відповідно до міжнародної класифікації має певні симптоми та методи діагностики (наприклад, тест на депресію). Якщо за результатами обстеження фахівець підтверджує наявність відповідного розладу, це і буде

клінічна депресія.

Нейроплант-Що таке клінічна депресія

З медичної точки зору правильніше буде розглядати депресію в комплексі з іншими афективними розладами, оскільки істотна зміна емоцій, настрою та рівня активності є для них спільним порушенням. Такі розлади часто мають тенденцію виникати повторно, навіть якщо перший депресивний епізод був пов’язаний із конкретною стресовою подією або психологічною травмою. Крім того, депресія може бути як самостійною хворобою, так і симптомом іншої хвороби.

Хронічна депресія

Сталий (хронічний) депресивний розлад– це стан, який триває два роки та більше. Хоча це довготривалий тип депресії, тяжкість симптомівможе ставати менш інтенсивною протягом декількох місяців, перш ніж знову погіршитися. Оскільки стійка депресія може супроводжувати людину довгі роки, на певному етапі з’являється відчуття, що присутні симптомиє нормальною частиною її життя. У той же час подібний депресивнийстан може породжувати виражену недугу, серйозні проблеми зі здоров’ям, навітьдо втрати працездатності.

Маніакальна депресія або біполярний розлад

При біполярному розладі настрій та рівень активності значно порушуються. Періоди підйому настрою, припливу енергії та посилення активності (манія) змінюються періодами різкого падіння настрою та зниження енергійності (депресія). Разом з тим, ці полярні стани можуть чергуватися ізперіодами нормального настрою.

У важких випадках людина втрачає зв’язок із реальністю, і може мати місце епізод психозу, що включає в себе галюцинації (наприклад, зорові або слухові) або ілюзії (приміром, наявність надприродних здібностей).

Післяпологова депресія

Цей термін стосується депресивного стану, з яким жінка може зіткнутися протягом декількох місяців після народження дитини. Але правильніше було б говорити про

перинатальну депресію

– розлад, який може виникати ще під час вагітності.

Гормональні зрушення, що відбуваються в організмі під час вагітності та пологів, можуть мати значний вплив на настрій жінки. Відсутність сну та фізичний дискомфорт, який часто супроводжує вагітність, і наступні турботи про новонародженого також можуть спровокувати епізод депресії.

Нейроплант-Післяпологова депресія

Передменструальний дисфоричний розлад

Серед найбільш поширених психологічних симптомівпередменструального синдрому (ПМС) – підвищена дратівливість, тривога, занепадсил і примхливість. Передменструальний дисфоричнийрозлад являє собою важку форму передменструального синдрому, коли особливо виражені симптоми, пов’язані саме із настроєм, а депресивнийстан настільки сильний, що перешкоджає виконанню повсякденних завдань.

Осіння депресія або сезонний афективний розлад

Сезонна депресія

– це розлад настрою, який має сезонний характер. Найбільш поширеною є депресія, що загострюється з першими похмурими днями осені та зникає з настанням весни. Причиною осінньої депресії вважається скорочення світлового дня та відсутність достатнього впливу ультрафіолету.

Діагностувати схильність до сезонного розладу можна, якщо одні й ті ж симптоми депресії у вас виникають і припиняються в певний сезон протягом декількох років. В осінньо-зимовий період люди, підвладні сезоннійдепресії, схильні відчувати брак енергії, спати більше звичайного, переїдати, особливо приділяючи увагу вуглеводній їжі, та, як наслідок, набирати вагу.

Як підібрати лікування для різного виду депресії

У разі наявності симптомів розладу настрою, найбільш коректно класифікувати стан і оцінити його складність може відповідний фахівець в області психічного здоров’я. Більшість видів депресії піддаються лікуванню, хоча для досягнення видимих результатів, як правило, потрібен час. І варто пам’ятати, що іноді симптоми депресії свідчать про наявність проблем із фізичним здоров’ям, які також необхідно усунути.

Джерела інформації:

Велика медична енциклопедія (Большая медицинская энциклопедия, 3-е изд.)

Великий тлумачний словник термінів психіатрії (Жмуров В.А. Большой толковый словарь терминов психиатрии, 2-е изд., 2012 г.)

Міжнародна Класифікація Хвороб (МКХ-10)

Діагностичний і статистичний посібник з психічних розладів (DSM-5)

Депресивні розлади у загальній лікарській практиці, навчальний посібник (Попов В.В., Трохова М.В., Новикова И.А.
Депрессивные расстройства в общей врачебной практике, 2017 г.)

https://www.mayoclinic.org

https://www.medicinenet.com